Til alle dem der er skuffet på Blizzard over at dele Starcraft II op i 3 forskellige kampagner (en for Terran, Protoss & Zerg) kan måske glæde sig lidt over dagens nyhed. Stefanie Gwinner fra Blizzard har i dag annonceret via det officielle forum at en mini kampagne med Protoss vil være med i dette års StarCraft II: Wings of Liberty.
Stefanie Gwinner nævner at Protoss kampagnen vil være meget kort og vil ikke indeholde alle de forskellige tropper og bygninger der er unikke for Protoss.
Grunden til at vi nu får denne kampagne med i Wings of Liberty er at give brugerne en spændende vinkel på selve historien og lave ting der ikke er muligt i multiplayer delen.
Terran grenen af StarCraft II: Wings of Liberty forventes udgivet senere i 2010 og den næste Protoss gren StarCraft II: Legacy of the Void er forventet at ramme gaden engang i 2011.









Menu